Březen 2018

Vždycky je v tom nějaké ale.

31. března 2018 v 10:07 Téma týdne
V našem životě nás stále něco pronásleduje. Ať chceme nebo ne, je to tak. Můžeme se snažit ze všech sil, aby náš život byl čistý jako křišťálová studánka v pohádce, jenže to tak není. Aniž bychom si to uvědomili, je tu něco, co nás stále nutí přemýšlet, mít s něčeho strach či obavy a dokonce některým zapříčiní stát na jednom místě. Bojíme se toho a nedáváme to najevo. Nemusíme to ani vyslovit a je v naši hlavě, zavrtané jako červotoč. Toho čeho se nikdy nezbavíme je slovo, spojka - " ALE ". Skládá se ze tří písmen, při výslovnosti nepůsobí nijak urážlivě, strašidelně a přesto má velikou moc.
Můžeme udělat cokoliv a " Vždycky je v tom nějaké ALE".

Maska

11. března 2018 v 10:48 Téma týdne
Maska, co je maska. Maska je obal něčeho. Díky ní, nevidíme vnitřek. A právě to je možná důvod, proč při otázce "co je maska" si představím člověka. Když se nad tím zamyslíme, tak je na tom kus pravdy. Člověk je v obale, přes který nevidíme, jaká daná osoba vlastně je a co ukrývá. Abychom zjistili co je pod maskou, zabere nám to mnoho času. Vlastně celý svůj život zkoumáme masky. U některých se zklameme, u jiných naopak.
Člověk je nejsložitější maska.

S tužkou v ruce

4. března 2018 v 11:09 Téma týdne
Už si ani nepamatuji, kdy se mi tužka stala nejbližší kamarádkou. Ale co si pamatuji, tak už na základní škole jsem si tužkou kreslila do sešitu a za to jsem dostávala poznámky. Tohle mi zůstalo i na střední, ale poznámky se už nekonaly. Kreslila jsem si ráda ve vyučování, i když profesoři to neradi viděli. Mysleli si, že je neposlouchám a jsem někde mimo. Jenže, opak byl pravdou. Když mne vyvolali a dali mi otázku, vždy jsem odpověděla. Potom si mne nevšímali. Je také pravda, že jsem tužku držela v každé hodině, i když jsem nic nekreslila. Nevím proč, ale nějak mi to víc pomáhalo při odpovědích a abych si dané věci více zapamatovala. Když jsem školu vyšla a začala chodit do práce, i pak jsem si vždy našla chvíli na malování. Ráda jsem si sedla někde do přírody a cokoliv kreslila. Samozřejmě jsem jen u tužky nezůstala, přešla jsem na pastelky, pastely, fixy, úhly, vodové i olejové barvy, no prostě co bylo po ruce.


Teď když si na to vzpomenu, tak mi to chybí. Proč? Má ruka už není jako dřív, je invalidní. Určitě si říkáte, že je mnoho invalidních lidí, kteří kreslí. Jenže to je trochu jiné. Když někdo maluje/kreslí od útlého věku a za několik let se stane na ruku invalidní, tak je to jiné. Každý kdo kreslí/ maluje má svůj styl a při invaliditě se trochu změní a už nejste ze sebou tak spokojení, jako dříve. Ten kdo kreslí/maluje ví, o čem mluvím. Namalovaný nebo nakreslený obrázek se jiným může líbit, ale pro vás je to jiné a nedokonalé.


Ale i přes mou invaliditu si občas sednu, vezmu si tužku a něco nakreslím. Obrázek mi trvá déle, neboť tužku neudržím dlouho v ruce. Na druhé straně má dcera, co chytla poprvé tužku, tak od té doby chybí papíry na kreslení. Občas si myslím, že kreslím přes mou dceru. Opravdu na svůj věk kreslí krásně. Ne nadarmo se říká, že jablko nepadá daleko od stromu.


A proč s tužkou jsem kamarád a má dcera také? Dozvěděla jsem se, že v mém rodě byl malíř. Asi proto jsme se s dcerou narodily " S tužkou v ruce".

Hrnkový koláč s posypkou

1. března 2018 v 21:51 Recepty
Zima nám ukazuje svou pravou tvář. Teploty se pohybují pod nulou, mráz štípe do tváří a pomaloučku se dostává i pod oblečení. Doma se více tulíme k topení než ke své drahé polovičce a popíjíme teplé kafíčko. Já jsem si pro vás připravila jednoduchý a rychlý recept na koláč s posypkou, který se hodí ke kávě a k čaji.

Co budeme potřebovat na Hrnkový koláč s posypkou:


Nejdříve si připravíme posypku z poloviny másla (Hery nebo jiného rostlinného tuku), z jednoho hrnku mletého cukru a jednoho hrnku polohrubé mouky. Vše pořádně rukou spojíme. Jakmile máme posypku hotovou, dáme ji bokem a připravíme si těsto na koláč.

Suroviny na těsto:

2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek krystalového/krupicového cukru
½ hrnku oleje
2 vejce
1 ½ až 2 hrnky mléka (já mléko při míchání pomalu přilévám, ať těsto není moc řídké, ale také ne moc husté)
1 prášek do pečiva

Všechny suroviny smícháme dohromady, až do hladkého těsta. Hotové těsto vlijeme na vymazaný moukou vysypaný plech nebo kulaté silikonové formy. Já používám již delší dobu silikonové formy, které nemusím vymazávat a vysypávat. Upečené koláče nebo buchty se krásně z formy vyjmou.

Na těsto položíme čerstvé ovoce nebo zavařené ovoce a posypeme posypkou. Místo ovoce můžete na těsto dát tvaroh, mák nebo marmeládu (když je marmeláda hustá, přidáme trochu vody, rozmícháme a lžičkou klademe na těsto). Dáme péci na 180°C, až je posypka růžová, koláč vytáhneme a necháme vychladnout.Dobrou chuť