Děti a finance

3. února 2018 v 8:35 |  Děti
Děti, ty naše děti. Když jsou malé, kdy dokáži říct jen " mami, tati, ham, bum, ne", tak si ani v tuhle chvíli neuvědomíme, že jejich zásoba slov se zvýší natolik, že nám je budou skládat do vět, které nám budou brát vlastní slova z úst. Ano, děti rostou, všímají si všeho co je kolem nich a ať se nám to líbí nebo ne, tak si vybírají co je pro ně příjemné a dobré. Najednou přijde věk, ve kterém se ne vždy podaří z rodičů dostat co chtějí a my jen žasneme, jak se nám dítko najednou objemově zvětšilo.

Mám hlavně na mysli kapesné. Naši malí potomci, když si poprvé sami koupi pro sebe sladkost, zjistí, že to není tak složité. Jakmile dostanou nějakou tu korunku, navštěvují obchody častěji. Občas zajdou za rodiči, jestli nemají např. 20,-Kč. Když se jich zeptáme, na co to chtějí, dostaneme třeba takovou odpověď " chci si koupit svačinku do školy". A my rodiče jsme pyšní, že si dětičky umí koupit svačinku, mrkneme do peněženky a předáme korunky.
Jenže když se dítěti řekne "teď ti na svačinku penízky nedám, tady máš udělanou z domu", tak jsou smutné nebo jak jsem se již zmiňovala, zvětší svůj objem nafouknutím.

Je to krásné a samostatné, že si děti sami snaží koupit, co se jim zlíbí. Ale i oni v tak malém věku by si měli uvědomit, že rodiče nemají tiskárnu na penízky. Proto je dobré i pro tak malé děti, aby věděli, že ne vždy si mohou koupit, co chtějí. Je třeba s nimi o financích začít mluvit.

Když jsem byla já malá, slýchávala jsem od svých prarodičů "bez práce nejsou koláče". Tenkrát jsem tomu pořádně nerozuměla a ani jsem se nikoho nezeptala jak to myslí. Časem jsem pochopila, co to znamená. A naše děti by to také měli vědět. Ne každý vydělává tolik, že je jim jedno na co a proč potřebují peníze jejich děti. Ale je mnoho rodičů, kteří přehazují koruny v dlani a přemýšlí co za ně koupit. Co je důležité a co ne. A právě tohle by se měli učit naše děti, dokud jsou malé, aby dokázaly s penězi vyjít a hospodařit.

I já jsem matkou a tímto jsem si už prošla a procházím znovu. Můj nejstarší syn už bydlí několik let sám ve svém bytě, ale jeho mladší sourozenci jsou ještě školou povinní. No a právě jsou už přesně v takovém věku, kdy jim vysvětlují vše, co se točí kolem peněz, přesně tak, jak jsem to udělal u jejich staršího bratra. Ten se osamostatnil ve svých 20 letech, i když ze začátku s mou pomocí. Od čeho jsou jinak rodiče, kdyby dětem nepomohli a nenaučili je základem pro samostatný život? 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama