Červen 2017

Chovatelé nejsou řezníci, neprodávají na kila

17. června 2017 v 23:01 Ze života
V pravěku si pravěký člověk ochočil divokého psa, který mu pomáhal při lovu. Viděl v něm jen pomocníka, nic víc. Později se vztah člověka k psovi změnil. Nepoužíval ho jen k práci, ale stal se dokonce členem rodiny. Kromě psa si lidé oblíbili kočky, hlodavce a jiné zvířata. Skoro v každé rodině najdeme nějaké to zvířátko, které se má mnohdy lépe než sám páníček.

Záliba ke svým zvířecím kamarádům u některých došla až k chovatelství. A právě na ně se obracejí lidé, kteří se rozhodli mít doma zvířecího člena rodiny. Ti, než se k chovateli rozjedou, si nejdříve na internetu přečtou něco o zvířatku, které se rozhodli pořídit. Pravda, na internetu je mnoho informací. Ale většinou je to jen teorie a praxe je úplně jiná. Jenže to nikomu nevysvětlíte.

Jedna z věcí je váha zvířete. U dané rasy neboli plemene najdeme váhu a té se skoro všichni drží. Proč? Prostě vám odpoví, já to četl a tak by to mělo být. Už nikoho nezajímá, že ta váha je jen orientační a že ve skutečnosti to může být úplně jinak. Tak se mnoho chovatelů setkává s tím, že když mu zájemce o jeho odchov zavolá, tak se hned na začátku ptá: ,, Kolik bude vážit v dospělosti? Já chci - např. čivavu do dvou kil.,, Nebo ,, Já jsem četl/a, že má mít 6kg a bude mít tolik?,,


Co se týče váhy zvířete, tak se odvíjí dle rasy/plemene, zda je kastrát nebo ne, no a hlavní je čím se krmí. Nikdy není řečeno, že dané zvíře určitého plemene musí vážit přesně tak, jak je to psané na internetu. Chovatel může mít v chovu chovné zvíře, které se na psanou váhu na internetu nedostane a váži méně nebo i více. Ale pozor, není podvýživené a ani s nadváhou. Každý chovatel zná své zvířata a ví o chovaném plemeni mnohem víc, než je kolikrát psané na internetu. Mnohdy se zdá, že si lidé o chovateli myslí, že se dělá moc chytrým a neposlouchají je. Dávají jim najevo, že o plemeni ví dost. Vysvětlení chovatele zájemce moc nezajímá, protože on na internetu něco četl.

Lidé při pořízení vysněného mazlíčka mohou dostat informaci o rodičích daného mláděte nebo o odchovech a tak mohou mít předstvu jak může vypadat.
A hlavně všichni zájemci či noví majitelé zvířátka by si měli uvědomit, že chovatel není řezník a nenabízí své odchovy na kila.