Třídíme odpad

22. října 2016 v 15:38 |  Ze života
Ráda vzpomínám na dobu, kdy jsem byla ještě školou povinná a jak jsme třídili odpad. Z domovů a ze širokého okolí jsme sbírali papír a železo. Někteří lidé nám sami chystali pytle s železem a svázené balíky papírů. My je s radostí nosili do sběren nebo také sběrny jezdily k nám do vesnic. Některé pojízdné sběrny měli sebou váhu a některé ne. Některé vesnice měli svou váhu, kde vážili nákladní auta a přitom měli váhu menší. Jakmile jsme ze sběrem dorazili do sběrného místa, zaplatili nám a dali doklad, kde bylo napsáno kolik kg jsme čeho nasbírali a kolik jsme za to dostali. Doklad o odevzdaném sběru jsme odevzdávali ve škole, kde si vše zapisovali a vždy na konci školního roku vyhlásili ty nejlepší třídiče/sběrače. Popravdě, někteří to šíleně brali a opravdu soutěžili.

Dnes je to úplně jiné. Vymysleli obrovské popelnice zvané kontejnery, k tomu různě zbarvené na papír, sklo, plast. U nás na vesnici nějakou dobu obec rozdávala pytle na plasty a v určitou dobu naplněné pytle sbírali popeláři. Teď místo do sběren, chodíme ke kontejneru. Kromě železa, to se musí vozit do sběrného místa.

My také třídíme odpad. Plasty, sklo a papír zvlášť. Jelikož bydlím na vesnici a topíme tuhými palivy, náš papír do kontejneru necestuje. Dnes děti a sběr? Ti už nezažijí to co my. Popadnou nachystané pytle a šup s nima do kontejneru. A chuť, elán se super partou při sběru papíru či železa, oni nezažijí. Také ten pohyb, kterého jsme měli mnohem více než dnešní děti. To byla jiná akce než dnes.

Nedávno, když jsem odnášela papír do pytle, tak při vložení onoho papíru jsem se zlekla. Ruka, která směřovala na dané místo, mi instinktivně vyletěla nad hlavu. Pytel na daný papír mám ve tmavém místě a nechtěla jsem si rozsvítit. Pak jsem musela, protože jsem si říkala co v tom pytli je. Hned mne napadly mé děti, že do pytle dali gumového chlupatého pavouka. A ono to nebyl pavouk.

Podívejte se sami co v tom pytli bylo. Pavouk to opravdu nebyl, ale chlupy to mělo.Když se třídí odpad, tak pořádně, kontroloři jsou všude.


Snímky nejsou moc kvalitní, jsou pořízené mobilem, který byl hned po ruce než foťák.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama