Vítr řádil i u nás

19. června 2016 v 0:10 |  Ze života
V pátek i u nás řádil silný vítr. Z dálky byly slyšet hasičské vozy, které vyjížděli k spadlým stromům. Ve městě bylo mnoho míst neprůchodných. Dost často se narazilo na červenobílou pásku, která ohraničovala místo, které bylo nejen pro pěší nebezpečné.

Bylo něco po třinácté hodině a já slyšela praskot a hluk. Vyšla jsem na balkón a nevěřila jsem svým očím. Hned mi poblesklo hlavou, jak mi bylo asi 12et, když jsme s kamarády a s dospělými sadily stromky kolem našich domů. Jeden z nich vítr, který v ten den řádil, srazil k zemi. Byl to krásný velký dvoukmenový ořech, který měl kolem 34 let. Den před tím se na něm ještě houpali na houpačce mé dvojčata.

Děti zanedlouho přišli ze školy a také se zarazili, že je jejich oblíbený strom u domu je zlomený. Dcera si ho hned vyfotila na mobil a syn utíkal po schodech a kříčel " Mami, strom spadl, honem pojď ven! To udělal vítr, pojď! " Já už měla telefón v ruce a volala jsem, aby mi strom, který visel na druhém stromku sundali a zbytek stromu zhodily. Kdyby se nechala druhá polovina stromu, který byl ve spodní části poškozený, tak by ho vítr zkroutil a spadl by buť na můj dům nebo na sousední domy.


Z naší obce, kde jsem zavolala přijeli chlapi, kteří pracují v obecním lese a o spadlý ořech se postarali. Touto cestou jim děkuji za rychlou pomoc. V místě kde, bydlím je hodně dětí a kdybych rychle nejednala zároveň s naší obcí, mohlo by dojít k větším škodám a možná i k úrazům. Rozřezaný ořech jsem s dvojčaty naskládala k domu. Po krásném ořechu zbylo jen prázdné místo. Chybí nejen mi, ale i mým dětem. Pozdější reakce mých dětí byla překvapující. Zeptali se mě, jestli půjdem do obchodu a koupíme nový ořech a zasadíme ho vedle místa, kde stál ten náš co ho zlomil vítr.Památka na náš ořech z poslední zimy, pohled z balkónu.


Byl krásný nejen ze zelenými listy, ale i zasněžený.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albertdag Albertdag | E-mail | Web | 5. června 2018 v 3:30 | Reagovat

The prostate gland is the central a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate related is situated just in front of the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient for the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is the most common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections with the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common coming from all kinds of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition associated with a particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be brought on by trauma on the urinary tract or by infections originating from the rest in the body. A patient can experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect followed by the utilization antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to establish the sources of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable weight loss program is important. These are some with the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for overall health and this will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations each week will help to prevent prostate type of cancer.

3. Eat beef in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef every week will raise the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most critical measure to take to be sure a wholesome prostate would be to go for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you should choose prostate examination at least one time a year.

2 ABessetrolojut ABessetrolojut | E-mail | Web | 27. září 2018 v 3:19 | Reagovat

Compression  est comment  robuste  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  age votre  manque de sensibilite bat, il pompe le sang  par de  vos arteres a la  vacances  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/vente-cialis-pharmacie-carrefour/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama