Nájemníci OKD podvedeni a Bakala se směje. Nájemníci bytů OKD nevzdávejte se!

9. dubna 2016 v 12:26 |  Ze života
Nedávno jsme se dozvěděli všichni z médií, jak dopadli nájemníci OKD, nynějších bytů RPG. Je severní morava prokletá nebo jen byli úmyslně zneužiti lidé žijící v ní?

Nebudu tady omýlat to co už bylo několikrát řečeno, ale pokusím se na danou věc podívat z více stran. Samozřejmě, že použiji pár věcí, aby ten, který nemá ani páru o tom co se stalo, byl trochu v obraze.

V roce 1990 byly byty státního podniku OKD vloženy do nově vzniklé akciové společnosti OKD a.s. a už tehdy tato privatizace byla v rozporu s platnými zákony. Proč? Protože hospodření s byty nebylo součástí podnikání OKD. Tyto byty měly být převedeny na stát nebo obce a neměli být privatizovány společně s majetkem určeným k podnikání společnosti. V roce 1998 většinový podíl akcií OKD získává společnost KARBON INVEST a.s..

V roce 2004 Zdeněk Bakala oznamuje, že ovládl KARBON INVEST a.s. a tato společnost měla dle smlouvy před tím, než vyvede byty ze skupiny OKD nabídnout OKD byty jejich nájemníkům ( prodá je ). Závazná cena při prodeji bytů nájemníkům byla v rozpětí 30 000 až 50 000Kč. Bohužel, došlo k prodeji bytú mimo skupinu a nájemníci tak byli podvedeni.

Kdo je Zdeněk Bakala? Podvedení nájemníci mají na tuto osobu jedno slovo a to " gauner ". Zdeněk Bakala je investor, který se svými právníky se snažil být neprůstřelný. Získal majetky za hubičku, vytřískával z nich nemalé finance, k tomu si půjčil peníze od některých společností a dále je investoval. Došlo to tak daleko, kdy už nebyl schopen splácet svým věřitelům, třem velkým investičním fondům, které se sdružily do společnosti Ad Hoc Group ( AHG ). Od nich si na dluhopisech Bakala půjčil peníze, které vyměnil za své akcie NWR. Hodnota se za pět let propadla z téměř 290 korun na osm haléřů.
Koncem léta roku 2015 prodal Bakala RPG Byty a RPG Služby a nájemníky jen informoval formou dopisu o změně vlastníka Bytů OKD ( dnes RPG ). Kdo je vlastně nový majitel nájemníci pořádně neví. Co se ukázalo, tak že většinovým nabyvatelem RPG Byty a RPG Služby je velká americká investiční poradenská skupina Blackstone, s níž Zdeněk Bakala v minulosti spolupracoval.
A co na to vše Zdeněk Bakala? Ten se jen směje a vyklízí pole tím, že odchází z České republiky.

Sdružení nájemníku BYTYOKD.CZ hájí zájmy nájemníků bydlících v bytech OKD ( dnes RPG ). Několik let se snaží domoci práva nájemníků a docílit toho, aby nájemníci se staly vlastníky svých bytů OKD. Je to smutné, ale do dnešního dne sdružení nájemníku bytu OKD se neustále snaží domoci se práv. Mají šanci i po tolika letech dotáhnout to do konce, aby nájemníci už mohli v klidu spát? To nikdo neví, zda se jim to podaří. Spousta nájemníku věřilo, že jednou byt ve kterém bydlí bude jednou jejich. Mnozi z nich si byt na své náklady renomovali a ejhle, v to co věřili se zhroutilo jak domino. Nájemníci žijí v nejistotě co se bude dál dít s jejími byty.

Kauzu bytu OKD, jako největší finanční kauzu současností si nemohla nevšimnout společnost Arca Capital podnikatele Pavla Krůpy. Arca Capital našla způsob k dosažení náhrady škody pro nájemce bytů OKD. Vzniklá škoda je v podstatě rozdíl mezi částkou, za kterou společnost Zdeňka Bakaly byty získala od Fondu národního majetku ČR a částkou, za kterou byty prodala. Tuto částku chce vymáhat soudní cestou, formou hromadné žaloby.
Společnost Arca Capital informovala sdružení nájemníku bytu OKD, že našla způsob náhrady škody pro nájemníky bytů OKD a nájemníkům nabízí podstoupení pohledávky.
Sdružení nájemníku bytu OKD návrh Arca Capital projednali a nakonec se shodli, že ho nedoporučují.

A teď otázka " Proč sdružení nájemníku OKD nedoporučuje podepsat smlouvu a tak podat hromadnou žalobu s Arca Capital? " Nejsem právník, jsem obyčejný člověk, který se na danou věc dívá možná trochu jinak.
Co víme o Arca Capital, snad jen to že patří nejbohatšímu slováku Pavlu Krůpovi. Je to osoba podnikavá, která investuje a prozatím stojí za svými klienty. Investoval už nemalý peníz do různých akcií, projektů atd.. Jako správný podnikatel ví, že aby byl úspěšný, musí mít kolem sebe lidi, kteří jsou spokojeni a pak bude spokojen i on. Ano, za vším hledej peníze a zde to platí také. Každý podnikatel vloží peníze a znásobí je - vydělává. Společnost Arca Capital vložila do projektu k dosažení náhrady škody pro nájemce bytů OKD nemalý kufřík s penězi. Arca Capital je gigant mezi společnostmi a jen tak se do ničeho nepouští, kdyby z toho neměla zisk.

Jaké je vlastně řešení? Objevili se dvě možnosti domoci se práv a přitom první haní druhou a zároveň říká " záleží jen na nájemci, jak se rozhodne ". Ruku na srdce, první strana jedná o problému s byty OKD několik let a čeho docílila. Já nevidím žádných změn, jen se o tom mluví a cíl je v nedohlednu. Nájemníci bytů OKD byli podvedeni, jsou a zůstanou? Druhá strana příjde s návrhem jak docílit práv těchto nájemníku, ale samozřejmě má své podmínky.

Nájemníci bytů OKD, co teď? Tady je každá rada drahá a jak se lidově říká " babo raď ", ale ta neporadí. Všem nájemníkům už přetekl hrnec trpělivostí, kdyby to bylo možné a mohli se vrhnout na Zdeňka Bakalu, tak by z něj nezbyl ani mastný flek. Ale tohle by nebylo řešení.

Když vidíme, že sdružení nájemníku bytů OKD se nemůže pohnout z místa, tak když nájemníci bytů OKD podepíši podmínky u společnosti Arca Capital, tak co mohou ztratit? Z mého hlediska, nájemník už nemůže v tomto případě nic ztratit. Kdyby se to této společnosti povedlo, byli by spokojené obě strany.

Není možné, aby se vítr neotočil. Vždyť právo bylo na straně nájemníku bytů OKD a kde se podělo? Mnozí nájemníci bytů OKD už nemají síly dále pokračovat. I přesto všem fandím, ať se rozhodli nebo rozhodnou jak postupovat dál. Hlavně si udělejte svůj názor a třeba i trochu zariskujte.

Nájemníci bytů OKD ( dnes RPG ) nevzdávejte se! Držím s vámi, protože jsem jedna z vás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama