Ach ti Američané , díl II

3. března 2016 v 12:26 |  Ze života
Plzeň - bombardování ( nejen ) Škodových závodů
( tento nepřátelský akt nesmí být nikdy zapomenut )
25.dubna 1945, byl tetno průmyslový gigant Američany fakticky zničen.

Plzeň byla i díky Škodovým závodům jedním z nejdůležitějších měst v Československu. Společně s německými koncerny Krupp a Rheinmetall patřila mezi tři nedůležitější zbrojní továrny, pracující v době pro Třetí říši.

Před válkou továrnu vlastnila francouská společnost Schneider Creuzot a americká Morganova kapitálová skupina. Po tří předchozí roky byla Škodovka terčem celkem 6 spojeneckých náletů, aniž by došlo k většímu poškození.Zřejmě ani o to nebyl zájem. Spojenci si mysleli, že po válce Škodovku získají oni, takže " si ji nebudou ničit ".

Proč se však, pouhých dvacet dní po vyhlášení Košického vládního porframu, 25.dubna 1945, stala plzeňská Škodovka terčem jednoho z posledních spojeneckých náletů, si lze snadno a jen těžko vysvětlit jinak, než jako snahu oslabit český poválečný průmysl. Tento nepřátelský akt nesmí být nikdy zapomenut. To jsou fakta a historická pravda.

Ameriskému velkokapitálu šlo především o zničení významného centra naší ekonomiky - Škodových závodů v Plzni a v dané oblasti. Fašistické německo v březnu 1939 tyto závody zabralo a využívalo je pro svůj válečný zbrojní program a to až do konce války v roce 1945.
Americký velkokapitál, vojáci a zbrojaři vedení vztekem a nervozitou z toho, že uvedené centrum naší ekonomiky nebudou ovládat, přistoupili ke zničení závodů v Plzni.

25.dubna 1945 se uskutečnilo poslední masové a tentokrát skutečně zničující bombardování Škodovky. Bylo to skutečně poslední bombardování v Evropě.
500 bombardéru USAF svrhlo na uvedený závod 5 000 tříštivých, fosforových a zápalných bomb. Totálně bylo zničeno 29 objektů Škodovky, 21 těžce poškozeno - nebyl elektrický proud, komunikační a celková infrastruktura byla zničena.

Americký zločin při bombardování Plzně na konci války neměl už žádný strategický význam z hlediska dokončování válečné porážky fašistického Německa. Byl to jen cílený nepřátelský záměr proti nové osvobozené Československé republice, proti její vládě a proti strategické orientaci na SSSR v poválečném období. Američanům šlo o rozbití průmyslové a ekonomické základny v ČSR.

USA bombardovali 25.března 1945 ještě Nové Zámky, Pardubice, Zlín, ČKD - Praha, Nitru a další místa. Dne 17.dubna 1945 bombardovaly dělnické čtvrti Škvrňany a Karlov, které byly téměř zničeny, fakticky zničeno bylo plzeňské seřaďovací nádraží. I přes těžké ztráty na majetku se podařilo již v květnu 1945 obnovit některé základní funkce Škodovky, na něž později navázal další rozvoj výroby.
Bylo zabito 624 Čechů, 453 jich bylo zraněno. Američané zničili 505 budov, seřaďovací nádraží a další objekty. Americký generál Patton, když si prohlížel ruiny Škodovky, prohlásil: " Dobrá práce, jsem spokojený! "

Pohled do jednoho policejního hlášení
( Fakta a některé údaje jsou použity z textů K.Bartošky a K.Pichlíka - " Pokus o hospodářskou kolonizaci ČSR ", Praha 1969, str.11 a další. )

Pod č.j. 400 pres./1945 bylo uváděno mj. toto: " Po obsazení Plzně americkou armádou vznikla řada nesnází, které se postupem času vyvinuly v problémy. Američtí vojáci obsazují samovolně opuštěné byty bez ohledu na jejich zajištění, vnikají do nich násilím... na otevřených táborech německého vojska v okolí Ejpovic naskýtá se týž obraz. Zde byly národnímu hospodářství způsobený milionové škody, hlavě na motorových vozidlech, na kterých se přijela vzdát německá armáda, ustupující od Prahy. Američané velkou část vozidel zničili. "
A pokračuje se dále:
- U Ejpovic Američané zničili zásoby prádla a potravin.
- Za starou hrnčírnou v Plzni do obrovské jámy svážela americká nákladní auta velké zásoby potravin, konzerv, nábytku... to polévali benzínem a zapalovali...
- V Chebu zničili Američané velké sklady látek, psacích strojů, radiopříjmačů, konzerv a automobilů...
- V Kraslicích zničili vojáci USA sklady hudebních nástrojů.
- Na zámku Pozorka u Kralub bylo velké skladiště hlídáno československými hlídkami. Američané hrozící zbraněmi naše hlídky vytlačili, skladiště polili benzínem a zapálili.
-Z Aše do Mnichova bylo unesenno pět odborníků na výrobu technického porcelánu.
Z tachovského muzea zmizely cenné památky - olejomalby, staré zbraně vykládané stříbrem. S tím vším zmizel také major armády USA Hoower.
- Ve Stodě se americké vojenské velitelství zmocnilo násilím 40 vagónů látek, zabavených Němcům, tyto zásoby Američané spálili.
- Národní výbor v Chebu 14.5.1945 oznámil, že americké vojenské velitelství nařídilo odvézt 45 vagńů obilí do Německa.


Jak jsem se již zmíňovala, byly vybrány některé příklady z historických análů a to zdaleka není vše.

Je faktem, že " spojenecké " jednotky osvobodily nejzápadnější část území tehdejší ČSR - tedy asi jednu desetinu celkového území ČSR. Při osvobozování českého území padlo 116 Američanů, zbytek osvobodila Rudá armáda, přičemž zde padlo 140 000 jejich vojáků.
Americké působení provází řada bezohledných náletů, které celkem stály životy tisíce našich občanů - převážně civilistů. Spojenci podnikají nálety v době, kdy už bylo jasné, že Německo válku prohraje.

Zdá se, že po vyhlášení Košického vládního programu bylo Američanům jasné, že v ČSR žádnou fabriku nezískají, že tyto podniky budou znárodněny, proto postupovali taktikou spálené země: " vše, co bude zničeno, nebude konkurovat západním průmyslovým podnikům. A na lidech jim nikdy nezáleřelo!

Dalo by se říci, že " spojenci " ( Američané ) udělali na našem území na konci války v roce 1945 více škody než užitku. Na našem území zabili ( zejména při bombardování ) mnohem víc českých obyvatel, než německých fašistů. Naopak s Němci Američané zacházeli " jak v rukavičkách ". Proto snem každého německého vojáka na konci války bylo vzdát se Američanům.

A co dále dodat.

Později v srpnu 1945 odpálili Američané dvě atomové bomby nad zcela civilními městy Hirošimou a Nagasaki a zavraždili kolem 1 000 000 civilních obyvatel. Po více než dalších 50 letech odpálili newyorská "dvojčata" a přitom zavraždili více než 4 000 svých vlastních občanů, jen proto, aby mohli zahájit celosvětové tažení - tedy znásilňování těch států a národů, které netančí podle not USA.


Když se podívám na dnešní dobu, tak Američané se nijak zvlášť nezměnli. Samozřejmě, že to jsou lidé, kteří manipulují s davem, který je slepý, chluchý, ten jim přikyvuje a nechá se jak ovce ovládat vrčícím psem. Ti co za tím vším stojí mají velkou moc, chtějí ji mít ještě větší a myslí si, že oni "Američané" budou všem státům a národům pískat jak mají skákat, protože oni jsou ti, kteří tady vládnou a jen oni musí mít nad vším kontrolu a ze všeho mít největší zisk. A co je dost ošklivé ukazovat, že jen oni "Američané" jsou ti hodní a myslí to dobře.

Proč Američané nenechají Evropu napokoji? Jak by bylo Američanům, kdyby se celá Evropa proti nim otočila a udělala jim to, co tady napáchali oni? Ještě, že je v evropě Rusko. To je obrovská sílá a konkurence, které by se měli bát oprávněně. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama