Ach ti Američané , díl I

26. února 2016 v 17:57 |  Ze života
Pravda někdy moc bolí a proto se často o ní mlčí. Je konec února a pamětníci tento měsíc jinak prožívají, než my kterým říkali necelou pravdu. V dnešní době, když slyším Američané ... , tak se mi pění krev. Už jako školou povinná, jsem se zajímala v dějinách o některé události naší vlasti mnohem víc než mí vrstevníci a o Američanech jsem věděla víc než oni. Už tenkrát jsem na ně měla svůj názor, který se nezměnil ani teď. Ve škole se mne několikrát učitel ptal odkud zbírám dané informace. Tenkrát nebyl internet, jen knihy, deníky neboli zápisky a vyprávění starších lidí. Po mnoha letech, co jsem se tenkrát dozvěděla o Američanech pomalu vychází najevo a mnohem víc. Je mnoho lidí, kteří si myslí, že je to lež a Američany berou jako nějakého boha. Američané se tlačí tam, kde vidí nějaký zisk a když zjistí, že tam neuspějí, tak ničí.

V dnešní době máme přístup k internetu a zde nalezneme mnoho informací. Z některých se nám dokonce stavějí vlasy na hlavě. Historici udělali kus práce, kterou zveřejnili. Já jsem od historiků použila některé pravdivé příklady, přitom je jich mnohem víc.

Na co bychom neměli zapomenout, je jak to opravdu bylo při osvobozování ČSR. Ve školách nás učili, že ČSR byla osvobozená Rudou armádou. Teď mám na to opět svůj názor, proč nám neřekli a neučili celou pravdu. Udělejte si svůj názor sami, po přečtení mého článku. Určitě se najdou i čtenáři, kteří mne budou odsuzovat, ale i tohle patří k životu.

Pravda o bombardování území ČR na konci války 1945, únorový a březnový nálet na Prahu.


Praha

Únorový nálet na konci druhé světové války ze strany spojenců ( Američanů ) je označován jako " omyl ", piloti si prý spletli Prahu s Drážďany. Na konci si udělejte názor sami.

První nálet 14.února 1945 údajně důsledkem navigační chyby, se na nebi objevilo 62 spojeneckých letadel B-17. Každá B-17 nesla šestnáct 250kilových bomb. Tyto bombardéry během pěti minut shodily na Prahu 152 tun bomb a přitom žádná z nich nezasáhla fabriky na kraji Prahy, ale všechny dopadly do centra na obydlené domy. Přitom zahynulo 701 civilistů, 1184 bylo zraněno, 183 domů bylo zničeno, na 200 bylo poškozeno.


Americká puma o hmotnosti 250 kg

Oběti shromážděné v kostele sv.Ignáce

Mapa Prahy s oblastmi, kam padaly bomby.

Zničena byla velká část benediktinského opatství Na Slovanech, celá oblast na pravém břehu Vltavy směrem k Vinohradům, Nuslím a Vršovicím.


Pamětnice Jaroslava Peková zažila bombardování Prahy 14.února 1945. Tenkrát se dívala z karlínského okna, jak na centrum Prahy dopadají bomby. Nikdy nezapomene na hřmot amerických bombardérů, dunění vybuchujících pum a sloupce kouře nad střechami. Vzpomíná, že se nikdy pořádně nevysvětlilo, proč vlastně Spojenci Prahu bombardovali. Šlo údajně o náhradní cíl za Drážďany, které skončili v troskách o dva dny dříve, než se letadla objevila 14.února 1945 nad Prahou? Šlo opravdu o navigační chybu, jak se dnes neustále opakuje?
Jaroslava Peková má jasno, proč k celé události došlo. A né proto, že shodou okolností pracovala jako tlumočnice v americké armádě na posádce ve Vídni, ale proto, že po roce 1990 prováděla po Praze turisty jako průvodkyně.

Vzpomíná : "Jednou, někdy na počátku 90.let, jsem tu měla autobus plný Američanů. Když jsme byli na Václavském náměstí, kde tehdy při náletu bylo zničeno několik domů, tak jsem jim o bombardování a navigační chybě vyprávěla.
Ve skupině byl i starší muž s manželkou. Vyslechl si vyprávění a pak se prý smutně vložil do rozhovoru. " Když teď vidím, jak je Praha krásná, tak toho strašně lituji, ale já jsem jeden z letců, kteří vám tehdy ty bomby na hlavu házeli ", řekl prý Američan.
Navigační chybu přitom rozhodně vyvrátil. Řekl mi : " byli jsme školeni a nikdy bychom se takto nespletli. Naházeli jsme to přesně tam, kam jsme měli. Omlouvám se, ale rozkazy jsme poslouchat museli, byli jsme vojáci. "
Šokovalo mne to, protože se považuji za patriotku, ale oceňovala jsem, že to dokázal přiznat, " popisuje náhodné setkání Peková.

Jaroslava Peková, zažila bombardování Prahy a po letech poznala pilota, který házel pumy.


Druhý nálet 25.března 1945 byl už záměrně cílený na Prahu, na průmyslové centrum na severovýchodě města. Ve třech vlnách zaútočilo více než 500 strojů B-17 a B-24. Při náletu byly poškozeny vysočanské objekty Českomoravských trojíren ( bávalá ČKD ) a Pragy. Záměrem bylo zničit komlexy vyrábějící zbraně a tím zabránit jejich výrobě. Bomby padaly i na letiště na okrajích Prahy. Celkem při druhém náletu zahynulo na 370 osob a dalších 417 bylo zraněno. Celkem bylo v Libni a Vysočanech zničeno nebo vážně poškozeno na šedesát továrních objektů.Další pokračování v příštím díle. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama