To byla zlá doba

16. ledna 2016 v 22:08 |  Ze života
Ach, jo ...
To byla otrava, jít do obchodu a vůbec se nezajímat o to, zdali tam prodávají bezpečné hračky pro děti, jídlo v restauraci má stejnou gramáž, složení a cenu v Aši jako v Ostravě.

Ach, jo ...
To byla otrava mít ještě před maturitou, vyučením jisté umístění a připravené pracovní zařazení hned po prožitých posledních prázdninách!

Ach, jo ...
Každý musel do práce a to si ještě mohl vybírat, zda přijme práci, kde se upíše třeba na 10 let a oni mu za to dají podnikový byt nebo nenávratnou půjčku na stavbu rodinného domku.

Ach, jo ...
A ve spořitelně po narození potomka mu odepíšou z novomanželské půjčky 4.000,-Kč.

Ach, jo ...
Například jistota, že pokud budu makat a neudělám průser, budu mít práci třeba až do penze, lidi neskutečně deptala...

Ach, jo ...
Neskutečné násilí bylo pácháno na nemocných. Místo, aby byl vybírán regulační poplatek u lékaře a poté v lékárnách včetně tučného poplatku jako v každé demokratické společnosti za léky, odbyli pacienta tím, že za jeden recept musel zaplatit jen jednu korunu a operační lůžko bylo vždy k dispozici jak pro otylého, tak pro štíhlého. Léky byly podávány personálem nemocnice a nemuseli jsme běžet do lékárny, kde to zaplatíme z vlastní peněženky, abychom dopřáli svým blízkým předepsanou léčbu lékařem při pobytu v nemocnici.

Ach, jo ...
A co teprve vnucování sociálních jistot, že si můžeme s rodinou vyrazit na podnikovou dovolenou a vybrat si z několika nabídek, kde uhradil podnik polovinu ceny. A po odpracování 25 let v pracovním procesu měl člověk právo na odměnu a také při dosažení různých životních jubileí.

Ach, jo ...
Ženský si vybrečeli oči, když odcházely do důchodu po porození dvou dětí již v 55.letech.

Kolik lidi tenkrát snilo o otom, aby mohli pracovat o 10 - 15 let déle.

Ach, jo ...
Po operacích se dělo také bezpráví. Zpravidla 6 týdnů se člověk zotavoval v nemocnici a poté doma. Vůbec mu nebylo dopřáno sladkého pocitu hrůzy, zda ho po návratu do práce hned nepropustí.

A co teprve, když vás do půl roku po operaci poslali do lázní. A ti komunističtí tyrani nám nedali žádnou možnost finanční spoluúčasti. Ne přátelé, nedali nám možnost zaplatit si ani třetinu.

Letci, horníci, policajti měli každoročně plně zdarma nařízený lázně pro rehabilitaci organismu.

Ach, jo ...
Bylo to opravdu děsivé a devastující období našich dějin. Z lidí a hlavně z dětí se stala bezcitná zvěř. Za komunistů mladší vstávali v autobuse, aby pustili sednout ty starší. Dnešní mladí znají svá práva v demokratické sppolečnosti a pěkně zůstavají sedět.

Tak to má být!

Vždyť jsme si je tak v demokracii vychovali!!!

Ach, jo ...
Již nikdy nechci zažít sociální jistoty ani morální zhoubu, atd., atd., atd., která tenkrát panovala!!!

Konečně máme svobodu a nikdy se nevrátí ty špatné časy! Vždyť nám vůbec nevadí, že většina národa podvádí stát a okrádá nás všechny, jak se dá - své okolí, přátele, ba dokonce i rodiče! Vždyť my si rádi při léčbě v nemocnici zaplatíme léky a pobyt nebo také umřeme, když na nás nemá nikdo čas z ošetřujícího personálu! Vždyť my si rádi koupíme potraviny přesycené éčky nebo už prohnilé, aby se náš život maličko spestřil! Vždyť my rádi vzděláváme děti za naše peníze už od školky, které neznají v dospělosti ani státní hymnu, natož pak český jazyk a matematiku, ale znají PARTIČKU a COMEBACK! Vždyť my rádi pijeme alkohol a mluvíme svobodně a vulgárně, nejen mezi sebou, ale také na prknech, co kdysy znamenali svět. Také v TV, rádiu a divadle - tímto nás hned v cizině poznají, jsme přece nejlepší - jsme Češi! Vždyť my víme jak mít situaci pod kontrolou a budeme vždy stát za naším parlamentem a vládou, protože jsme teď konečně spokojeni a vyhovuje nám tento život ve svobodné společnosti, která nám to vše umožňuje a plně nabízí z výdělku těch, kteří si ještě neuvědomili, že je směšné chodit denně do práce. Vždyť stačí zajít občas na sociálku nebo někoho přepadnout a zajet si na dovolenou, zajít s kamarády do herny nebo někde zapařit s ráno zalehnout a odpočívat celé dopoledne. Žijeme přeci jenom jednou!

Co bude - " to neřeš!" To je přece skvělé žití v té naší zemičce, kde je všechno dovoleno!!!!! Tak čtěte dál svůj bulvár a koukejte na seriály, v tom je naše budoucno! Vědět, kdo s kým spí, kdo má nejlepší sex a jak často atd., atd., atd.!!!

Protože přesně tohle nás jedině zachrání!!!

Vždyť již máme co jsme chtěli a zloději si žijí v klidu, přepychu a blahobytu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zabíječka tulipánů Zabíječka tulipánů | Web | 17. ledna 2016 v 21:07 | Reagovat

No, je tak nějak obecně známo, že člověk má sklon si pamatovat jen to dobré, idealizovat své vzpomínky a s postupem času vytlačit z paměti to špatné.

V době před nějakými padesáti lety jsem sice ještě nežila, to však neznamená, že bych si nic nedokázala zjistit (jak to možná vyznělo v mém jiném komentáři zde); například prarodiče mi o "vaši době" mnoho vyprávěli a opravdu na ni nevzpomínají v dobrém. To víte, byli nadšení z pracovních sobot, z toho, že téměř nemají šanci dostat se do zahraničí a dokonce i z toho, že nebylo k dostání prakticky žádné nové zboží.

To, že dnešní děti neznají státní hymnu, natož češtinu a matematiku, je jeden velkej kec. A od člověka, který očividně sám neovládá základy pravopisu ("ženský si vybrečeli oči"), to zní dost... zajímavě. Neříkejte mi, že vy a všichni vaši známí jste za celý život nevykouřili cigaretu, v mládí po večerech čítávali Vita Caroli v originále a měli samé jedničky až do maturity.

To, že dnes mladí znají jenom Partičku a Comeback, mluví sprostě a kouřú, je taky hloupost. Neříkám, že se mezi námi takoví nenajdou. Ale je to nějakých pět procent z nás! Jistě, ani to není dobré, ale s vámi to rozhodně nebylo lepší. (Na přání zašlu odkaz na povídku napsanou ve dvacátých letech, v níž si pedagog stěžuje, že mládež nečte.) Většina z nás jsou normální lidi s když ne přímo výbornými, tak alespoň slušnými známkami a koníčky, na nichž snad není nic špatného, ať už je to sport, kreslení nebo třeba zájem o historii jako u mě.

Víte, ono i mezi DOSPĚLÝMI lidmi nad čtyřicet let se nacházejí čtenáři bulvárních plátků a pravidelní odběratelé Blesku, pro které je největší kulturní zážitek Ordinace v pátek večer. Opět, neříkám, že to jsou všichni, ale jen někteří. Chci jen říci, že nejen v naší mladé generaci se najdou ne zrovna vzdělaní a kulturně založení lidé.

Omlouvám se za tak dlouhý komentář, nemusíte na něj odpovídat, jen jsem chtěla uvést na pravou míru věci (lidi), o kterých máte špatné mínění - dle mého názoru tak trochu neprávem :)

2 zivot zivot | 19. ledna 2016 v 17:52 | Reagovat

[1]: Všimla jsem si, že si tento článek berete osobně. Píšete, že nepatříte mezi mladé, o kterých jsem psala. Vy sportujete, čtete, kreslíte a zajímáte se o historií a mytologii. A víte, že v naší době ( jestli to tak mohu napsat ), sportovalo mnohem víc mladých lidí? Víte, že školy ať už SOU nebo VS platily výměnný pobyt do zahraničí výborným studentům, každý student měsíčně dostával kapesné a motivovali studenty? Je toho mnohem víc a víc, já v té době žila a dnešní se mi vůbec, ale vůbec nelíbí. Chystám se napsat další články, i když vím, že mladí je budou jen kritizovat. A vůbec nemám špatné mínění o věcech či lidech, jen stojím oběma nohama na zemi, dělám si svůj úsudek, naslouchám a dívám se. Jen dodám tohle, můj nejstarší syn, který už několik let žije sám, dobu ve které jsem vyrůstala  žila, také nechápe. Ale to vám nikdo nezazlívá. ;-) :-)

3 Zabíječka tulipánů Zabíječka tulipánů | Web | 19. ledna 2016 v 22:49 | Reagovat

Jen (ano, opět; asi už to je trochu otravné) opravím - na sebe jsem vztahovala pouze to čtení a mytologii, zbytek byl tak nějak obecně. Vyjádřila jsem se špatně :-)
To, že ve vaší době sportovalo mnohem více lidí, je bohužel fakt, to musím uznat.

O vašem článku jsem hodně přemýšlela, myslím, že je každého věc, komu se líbila víc jaká doba a všechno tohle okolo... A asi bych raději tuhle diskuzi v dobrém uzavřela, aby ještě nevyústila v hádku. (Jsem hodně cholerická a vím to, takže jestli jsem řekla něco trochu ostřeji, omlouvám se.) Nerada bych si někoho znepřátelila :)

4 zivot zivot | 20. ledna 2016 v 14:26 | Reagovat

[3]: Vážím si opět vašeho komentáře. Vyjádřila jste se tak, jak jste to cítila. Jste mladý člověk plný optimismu a zároveň přemýšlíte co jste udělala či neudělala. Je lepší být optimista, než pesimista. A vy máte ještě velký kus života před sebou a tou cestou budete sbírat různé zkušenosti. Bohužel, život pro každého přichystal také i různé rány a záleží jen na každém, jak je bude ošetřovat. Vaši omluvu a upřímnost přijímám. I přesto jste se zbytečně bála, že by naše diskuze vyústila v hádku. Mne jste si neznepřátelila a jestli dovolíte, ráda bych, i když byste mohla být má dcera, dala váš blog do aktuálních odkazů. :-)

5 Zabíječka tulipánů Zabíječka tulipánů | Web | 20. ledna 2016 v 19:59 | Reagovat

Děkuji. Vlastně ani nevím, co bych k tomu měla říci více; snad jen, že budu moc ráda, když si mne do odkazů přidáte. Totéž bych udělala samozřejmě u sebe na blogu s tím vaším :-)

6 Zabíječka tulipánů Zabíječka tulipánů | Web | 20. ledna 2016 v 20:06 | Reagovat

[5]: Zapomněla jsem dodat, že - a snad to nebude vadit - u mne pár dnů potrvá, než si vás budu moct do oblíbených přidat; mám totiž menší problém s vytvářením odkazů (ať už v menu nebo přímo ve článcích), na mém počítači to kdovíproč nefunguje. Jen do se ale dostanu na jiný, vše samozřejmě napravím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama