Calvin přešel na druhý břeh

17. listopadu 2015 v 10:06 |  Ze života

Calvin byl samec slona indického, který 12.května 2009 dorazil do Zoo Ostrava z Lipska. Tenkrát mu bylo 22 let. Tento samec byl otcem 11 mláďat a v Ostravě doufali, že i oni budou úspěšní v chovu. Calvinovi se narodilo 7 mláďat v Evropě a 4 v Kanadě. Tento samec byl považán za velmi cenného a plodného.

Dne 12.dubna 2011 se samici Johti a Calvinovi narodila sloní samička jménem Rashmi. Samičce Vishesh a Calvinovi se dne 4.února 2014 narodila další sloní samička jménem Sumitru, která od narození měla problém s přijímání potravy a celou dobu probíhá komplikovaný odchov mláděte. První mládě zemřelo na virus a malá Sumitru stále bojuje. Jedná se o nejnebezpečnější sloní herpes virus, který je pro slony indické a africké často smrtelný.

Calvin jako mládě prodělal infekci neštovic, která způsobila zakřivení jeho přední levé nohy. S věkem se toto zakřivení zhoršovalo a Calvin zatěžoval více pravou přední nohu. Při přetěžování se mu na pravé noze udělal velký abces, který si Calvin nechtěl nechat ošetřit. Z toho důvodů se rozhodli 25.srpna 2015 ošetřit Calvinovi nohu v narkóze. Přes celou složitou a nákladnou léčbu, která trvala dva měsíce, se nepodařilo nohu zachránit a abces se dále rozšiřoval. Ostravská Zoo po konzultaci ze zahraničními kolegy se rozhodli přistoupit k eutanázii, protože vyléčení Calvina byla v tu chvíli nulová.

Ráno dne 22.10.2015 ze zdravotních důvodů byl utracen sloní samec Calvin ve věku 26 let.

Calvin během svého života zplodil celkem 14 mláďat, z toho 11 přežila a dvě můžete vidět v Ostravské Zoo - Rashmi a Sumitru.

Zoo Ostrava vyhlašuje veřejnou sbírku, jejíž čistý finanční výtěžek bude poskytnut renomovanému vědecko-výzkumnému institutu za účelem výzkumu nemocí slonů.
I vy můžete přispět na www.darcovskasms.cz / projekt - I slůňata stůňou.

Jsem ráda, že jsem 16.9.2015 mohla ještě Calvina vidět. Na fotkách jde vidět, jeho nemocná noha.
Takhle jsem naposled viděla Calvina, měsíc před jeho odchodem na druhý břeh.

Calvin - Indický slonPoslední potomci, kteří naposled viděli svého tátu - Rashmi a Sumitru


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama